Räägime
tarneahelast!

6 märki, et sinu ettevõtte tarneahelajuhil ja/või tema kolleegil on vaja osaleda Tarneahela akadeemias

Tarneahela akadeemia eksperdid annavad kuus kontrollküsimust, mis näitavad, kas sinu ettevõtte tarneahela juhtimine vajab muutust. Kui vastad ühelegi küsimusele jaatavalt, siis vajad osalemist Tarneahela akadeemias, sest seal räägitakse, kuidas vajalike muutusi teostada. Küsimustele vastavad Janek Popell (Tarneahela akadeemia eestvedaja) ja Peep Tomingas (TalTechi logistika ja mobiilsuse eriala magistriõppe juht).

1. Kas peate klienditellimuste täitmiseks tihti kasutama kiireid ja kalleid tarneid?

Peep Tomingas: Informatsiooni omamine ja selle põhjal planeerimisotsuste tegemine on sujuva ja säästliku tarneahela alus. Tarneahela akadeemias räägime kuidas hoida silma peal nõudlusel ja pakkumisel ning kuidas varusid optimeerida.

Janek Popell: Alati peab olema tehtud riskianalüüs ja koostatud riskide maandamise plaan. Planeerimine on kulusäästliku tarneahela toimimise alus.

2. Kas muudate pidevalt tootmisgraafikuid / tarnegraafikuid ja kasutate müügitellimuste täitmiseks lisatööjõudu?

Peep Tomingas: Paindlikkus ja vastutulelikkus klienditeeninduses on iga müüja soov. Samas peab arvestama, ett iga muudatus tootmisplaanides tuleb kellegi arvelt: kas teie kulude kasvu või teiste klientide arvelt. Paindlikkust soovivalt kliendilt tuleb alati küsida, kas ta on nõus selle eest lisaks maksma.

Janek Popell: Agiilsus ja Lean on pealtnäha vastandlikud filosoofiad. Täna on nad kokku pandud ehk vaja on leida tasakaal paindlikkuse ja kuluefektiivsuse vahel. Selle saavutamine on väga äri ja aja spetsiifiline.

3. Kas teie ladudes tõuseb pidevalt varude tase, mis seob üha rohkem käibekapitali?

Peep Tomingas: Teoorias on võimalik tarneahelat töös hoida ka ilma varudeta. Varude eesmärk on tarneriskide maandamine. Kui on teada, kelle tõttu tekivad tarneriskid, siis peaks tema kandma ka varude hoidmise kulu. Optimaalne varude tase sõltub väga paljudest asjaoludest, millest räägitakse Tarneahela akadeemia Varude juhtimise moodulis.

Janek Popell: Praktiliselt on võimalik tarneahelat töös hoida ka ilma varudeta. Selleks peab aga nõudlus olema stabiilne ja ette prognoositav. Varude vähendamine on kogu ettevõtte üks strateegilisi eesmärke ka järgnevaks 100-ks aastaks.

4. Kas materjalide sisseostukulu kasvab kontrollimatult?

Peep Tomingas: Kui sisseostukulu kasvab kontrollimatult, on varasemalt midagi olulist tegemata jäetud. Tarneturu tundmine ja tarnijate baasi hoidmine värskena annab aega valmistuda halbadeks üllatusteks ja leida vasturohtu. Ostmisest ja tarnijate koostööst räägime Ostu- ja Hankejuhtimise moodulis.

Janek Popell: Tegemist on inflatsiooniga, mis on ka majandusringluse üks tõukejõud. Konkurents turul sätestab, missugune on toote/teenuse lõpphind ja sellest lähtuvalt kujuneb välja ka COGS.

5. Kas teie tarnija(te) suutlikkus kokkulepitud tarneaegades püsida halveneb?

Peep Tomingas: Usalduslik ja avatud suhtlus oma tarnijatega aitab ennetada tarneprobleeme. Oma nõudmistes tarnijatele peab olema kindel. Samas ei tohiks karistada tarnijate avameelsust, kui kõik ei lähe plaanipäraselt. Igal probleemil on juurpõhjus ja kui koos tarnijaga see ära lahenda, siis saab omavaheline koostöö uue tasandi.

Janek Popell: Aitab tarnijate hindamine ja kategoriseerimine. Samuti on vaja aru saada, missugune tegur on äriedule kõige suurema mõjuga - tarneaeg, hind, tarnekindlus jne

6. Kas klientide kaebused ja toodete defektid sagenevad ?

Peep Tomingas: Aitab SCOR mudel ja selle mudeli edasiarendused. Nende abil selgub, missuguses tarneahela osas on standarditest kõrvalekalle kõige suurem.

Vastasid ühelegi küsimusele jaatavalt, siis vaata, millega Tarneahela akadeemia programm sind aitab.